Sanat Tarihi Bölümü

2011 yılında kurulan bölümümüz, ek kontenjanla gelen öğrencilerle öğretim hayatına başlamıştır. Bölümümüzde, Türk İslam Sanatı, Bizans Sanatı, Batı Sanatı ve Çağdaş Sanat adlarıyla dört anabilim dalı bulunmaktadır.
Her sınıftaki zorunlu derslerin yanı sıra, çok sayıda seçmeli ders de, öğrencinin tercihine bırakılmıştır. Öğrenci herhangi bir sınıfta ve dönemde, kendi fakültesi veya başka bir fakülteden istediği dersi seçme şansına sahiptir. Öğrenci istediği takdirde, her hangi bir bölümü “yan alan” olarak seçip, ortak derslerden muaf tutularak, aynı zamanda başka bir bölümü de tamamlama imkânına sahiptir.
Sanat Tarihi Bölümü lisans öğretimini tamamlayan öğrenciler, “Sanat Tarihçi” unvanını alırlar. Şartlarını yerine getirenler üniversitede akademisyen olarak çalışmalarını sürdürebilirler. Müzelerde uzman ve araştırmacı olarak çalışabilir, Kültür ve Turizm bakanlıklarına bağlı kurumlarda uzman olarak çalışabilirler. Lisans döneminde veya sonrasında öğretmenlik formasyonunu tamamlamak suretiyle, İlk Öğretim ve Liselere öğretmen olarak atanabilirler.