Sosyoloji Bölümü

TARİHÇE

1 Prof. Dr., 2 Doç. Dr., 3 Yrd. Doç. Dr., 1 Öğretim Görevlisi ve 5 Araştırma Görevlisi olmak üzere toplamda 12 akademik personel ile eğitim-öğretim faaliyetlerini sürdüren OMÜ Sosyoloji Bölümü, 2011/2012 Eğitim-Öğretim Yılı’ndan bu yana öğrenci almaktadır. Bölgenin ilk sosyoloji bölümü olan OMÜ Sosyoloji Bölümü, 2014/2015 Eğitim-Öğretim Yılı sonunda ilk lisans mezunlarını vermiştir. Bölüm için ayrılan kontenjan sayısı 60 kişi olup, sadece I. öğretim için öğrenci alımı söz konusudur. Ayrıca, 2012/2013 Eğitim-Öğretim Yılı’nda faaliyetlerine başlayan yüksek lisans programında öğrenciler eğitsel faaliyetlerini sürdürürken, doktora programı ise 2017/2018 Eğitim-Öğretim Yılı itibariyle öğrenci alımına başlamıştır.


BÖLÜME GİRİŞ ŞARTLARI

Sosyoloji bölümüne girecek öğrenciler YGS’den sonra LYS’ye de girerek TM/EA-3 puan türünden tercih yaparlar. 2017 yılı ÖSYM verilerine göre, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’ne giriş taban puanı 324,37624’dür.

EĞİTİM PROFİLİ

Bölümde dersler her biri alanında uzman, yetkin akademisyenlerce verilmekte olup, dersler kuramsal ve uygulamalı olmak üzere farklılaşabilmektedir. Bölüme girmeye hak kazanan öğrenciler, alan dersleri yanında; felsefe, psikoloji, istatistik, iktisat, hukuk ve siyaset bilimi gibi farklı disiplin alanlarından da zorunlu ya da seçmeli dersler alabilmekte ve gereken şartları sağlamaları durumunda bu disiplinlere çift anadal ve yandal başvurusunda bulunabilmektedirler.
Bölümümüz öğrencileri "Erasmus Değişim Programı" sayesinde Avrupa'nın çeşitli üniversitelerinde eğitim görme imkânına da sahip olup, yurtdışı deneyimi kazanma şansı edinebilmektedirler. Ayrıca, OMÜ Sosyoloji Bölümü, yurtiçi hareketliliği kapsayan "Farabi Değişim Programı" aracılığıyla öğrencilerine çeşitli üniversitelerde bir ya da iki döneme kadar eğitim görme olanağı sağlamaktadır.

İŞ İMKÂNLARI

Sosyoloji Bölümü mezunları, "sosyolog" unvanı ile Kalkınma Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, TÜİK, DPT Belediyeler gibi pek çok kamu kurumunda uzman ya da danışman olarak çalışabilirken, danışmanlık hizmeti veren araştırma şirketlerinde de halkla ilişkiler, medya ve insan kaynakları gibi alanlarda çalışma imkânı bulabilmektedirler. Ayrıca, dört yıllık öğrenimleri süresince “Öğretmenlik Formasyon Dersleri”ni alan öğrencilerimiz, MEB bünyesinde "Felsefe Grubu Öğretmeni" olarak çalışmaya hak kazanabilmektedir.